Deva Ağrı Kremi Ürün Görseli

Masaj Terapisinin Şaşırtıcı Faydaları

Elbette rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ancak masaj terapisi bundan çok daha fazlasını yapabilir. İşte randevu için altı sağlıklı sebep var.

1) Yaptığınız tüm oturmaları engelliyor

Toronto’daki Paleolife Masaj Terapisinde kinezyolog ve sahibi olan kayıtlı masaj terapisti Aaron Tanason, “Çoğu birey postürel stresle uğraşıyor” diyor. “Çoğu zaman o stresin omuzlarında ve boyunlarında ortaya çıkma eğiliminde olmaması .”Masaüstü çalışanları dikkatli ol. Postür stresinin daha ileri formları “bel ağrısı ya da bel ağrısı ve gluteallerde uzun süreli oturmalara bağlı olarak ortaya çıkıyor”. Neyse ki, masaj, oturmadan kaynaklanan dengesizliği ortadan kaldırır; bu, düzenli bir masaj planladığınız sürece masanızın işinde kalmanızı sağlar.

2) Kas ağrısını hafifletir

Üzücü kaslar var mı? Masaj terapisi yardımcı olabilir. “Masaj dolaşımı arttırır ve geliştirir. Tıpkı bir masanın üzerine vurduğunuzda dirseğini ovmak gibi, acıyı hafifletmeye yardımcı olur “diyor Tanason. Annals of Internal Medicine’de yayınlanan 2011 yılı araştırması , masaj tedavisinin kronik bel ağrısı için diğer tedavi yöntemleri kadar etkili olduğunu bulmuştur.

3) Endişe ve depresyonu hafifletir

“İnsana dokunmak, güvenli, samimi ve profesyonel bir bağlamda, son derece terapötik ve rahatlatıcı olabilir” diyor Tanason. Göğüs kanseri teşhisi konan, haftada üç kez masaj tedavisi gören kadınlar, Uluslararası Nörobilim Dergisi’nde yayınlanan bir 2005 araştırmasına göre daha az depresif ve daha az öfkeli olduğunu bildirdiler . American Academy of Child and Adolescent Psychiatry Dergisinde yayınlanan bir araştırmada , depresif ve endişeli olan hastaların daha rahat ve mutlu oldukları ve masaj sonrası stres düzeylerini azalttığı tespit edildi .

4) Uyku geliştirir

Masaj yaparak rahat bir dinlenme imkânı olmayan dinlendirici bir uykuyu teşvik etmekle kalmazsınız. Paleolife Masaj Terapisinde kayıtlı masaj terapisti ve kinezyolog Lisa Marie de Miranda “Masaj, kemo veya radyoterapi gören kişilerde gevşeme ve uykuyu teşvik eder” diyor. Ayrıca, masajlar, bebeklerin daha fazla uykularına, daha az ağlamasına ve daha az stresli olmalarına yardımcı oluyorlar , çünkü Warwick Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre. “En RMT’ler bebek masajı yapabilir” diyor Miranda. Ve ebeveynler kendileri yapmak istiyorsa, doğal olarak gelir. “Gerçekten özel bir teknik yok. Anne-babalar normalde bebeğini rahatlatmak için ne yaparsa yapın, etkili olur “dedi.

5) Bağışıklığı artırır

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisinde yayınlanan bir 2010 çalışmasında , masajın hastaların beyaz kan hücresi sayısını artırdığı (vücudun hastalığa karşı korunmasında büyük bir rolü olduğu) bulundu. Buna ek olarak, aynı zamanda “HIV’li bireyler için bağışıklık işlevini geliştirir,” diyor Miranda.

6) Baş ağrılarını hafifletir

Bir dahaki sefere baş ağrısı vurursa, son dakika masajı yapmayı deneyin. “Masaj gerginlik baş ağrısı sıklığını ve şiddetini azaltır,” diyor Miranda. İspanya’daki Granada Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, tek bir seanslık masaj terapisinin, kronik gerilim baş ağrısı olan hastalarda anında algılanan ağrıya etki ettiğini buldu.

Masaj genellikle tamamlayıcı ve alternatif tıbbın bir parçası olarak düşünülür. Geniş kapsamlı tıbbi koşullar ve durumlar için standart tedavi ile birlikte giderek daha çok sunulmaktadır. Masajın faydalarının araştırılması, bunun stres, ağrı ve kas gerginliğini azaltmak için etkili bir tedavi olduğunu ortaya koymaktadır. Masajın faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bazı çalışmalar masajın aşağıdakiler için de yararlı olabileceğini bulmuştur:

kaygı
Sindirim bozuklukları
Fibromiyalji
Baş ağrısı
Stresle ilgili uykusuzluk
Myofasyal ağrı sendromu
Yumuşak doku soyları veya yaralanmaları
Spor yaralanmaları
Temporomandibular eklem ağrısı
Belirli koşullar veya hastalıklar için yararlar ötesinde, bazı insanlar genellikle rahatlama, rahatlık ve bağlantı hissi ürettiği için masajın keyfini çıkarır. Avantajlarına rağmen, masaj, düzenli tıbbi bakımın yerine geçmek anlamına gelmez. Masaj yapmaya çalıştığınızı doktorunuza bildirin ve sahip olduğunuz standart tedavi planlarına uyduğunuzdan emin olun.

Çoğu kişi masajdan yararlanabilir. Bununla birlikte, şu durumlarda masaj uygun olmayabilir:

Kanama bozuklukları veya kan alma ilaçları alın
Yanıklar veya iyileşen yaralar
Derin ven trombozu
Kırıklar
Şiddetli osteoporoz
Ciddi trombositopeni
Özellikle hamiliyseniz veya kanser veya açıklanamayan ağrılarınız varsa, doktorunuzla masajın artı ve eksilerini tartışın.

Bazı masaj şekilleri ertesi gün biraz ağrıyabilir. Ancak masaj normalde acı verici veya rahatsız olmamalıdır. Masajınızın herhangi bir kısmı kendinizi iyi hissetmiyorsa veya acı çekiyorsa hemen konuşun. En ciddi sorunlar masaj sırasında çok fazla baskıdan kaynaklanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )